Alina Eğitim ve Danışmanlık

Danışmanlıklarımız

BOŞANMA DANIŞMANLIĞI

Boşanma evlilik sözleşmesinin hukuken sona ermesidir. Sağlıklı bir boşanma süreci sağlıklı bir ilişki sürdürmek kadar önemlidir. Boşanmada eşlerin her biri ve özellikle de çocuklar bu durumdan etkilenmektedir. Boşanma şekli ve boşanırken yaşananlar kişilerde ömür boyu izler taşıyan travmatik bir etki yaratabilir.

Çiftlerden biri, bazende her ikisi çocuk üzerinden eski partnerinden öc almaya çalışabilmektedir.

Daha sağlıklı bir boşanmanın gerçekleşmesi, kişilerin kişilik yapılanmalarının zedelenmemesi ve ruhsal sağlıklarının korunması için boşanma danışmanlığında destek verilir.

ALDATMA DANIŞMANLIĞI

Çiftlerden birinin ya da ikisinin evlilik dışı  başka bir partnerle kurduğu

yakın ilişki sonucu evlilik kurumunun zedelenmesi durumunda aldatma danışmanlığı yapılır.

Aldatma, zina, sadakatsizlik, evlilik dışı ilişki gibi farklı isimlerle anılan bu durumun atlatılması mümkündür. Bu süreç iyi yönetildiğinde çiftler daha güçlü bağlarla bağlı evlilik yaşantısına devam edebilmektedirler.

Aldatma danışmanlığında, kişilere  profesyonel destek verilerek bu kriz döneminin atlatılmasına yadımcı olunmaktadır.

AİLE VE ÇİFT DANIŞMANLIĞI

Aile, toplumun en küçük yapı taşıdır., Bir toplumun ve bireyin sağlıklı gelişimi aile içinde başlar. Aile bireylerin ilk eğitimini aldığı, psikolojik yapısının ilmek ilmek dokunduğu ve bireyin bir kişi bir birey olarak nasıl bir varoluşa sahip olacağının ilk belirlendiği yerdir.

Aile danışmanlığında, bireylerin birbirleriyle olan karı-koca, ebeveyn-çocuk, çocuk-çocuk ya da kök aile ile ilgili ilişkilerinde görülen aksaklıkların giderilmesi, sağlıklı ilişki kurma yollarının öğretilmesi konusunda hizmet verilir.

Evlilik öncesi danışmanlık hizmeti de önemli konulardan biridir. Çiftin böyle bir eğitim alması evliliğinibaşından itibaren sağlıklı ve mutlu bir ilişki yaşamalarını kolaylaştırır.

Ayrıca bu danışmanlık hizmetinde ailenin ya da çiftin karşılaştığı şiddetli geçimsizlik, aldatma, boşanma, ayrılık, iflas, vbg. problemlerin çözümünde profosyonel destek sağlanır.

CİNSEL DANIŞMANLIK

Cinsellik ülkemizde çiftler arasında dahi konuşulmayan en önemli konulardan biridir. Pek çok çift de bu konuda konuşmanın yanlış olduğuna dair inanca sahip olabilmektedir. Cinsellikle ilgili bilgiler genellikle ergenlik döneminde bir arkadaştan ya da pornografik yayınlardan öğrenilmektedir. Bunun yanında pek çok kişi toplumda doğru kabül edilen  cinsel mitler yüzünden de problem yaşayabilmektedir. Tüm bu yanlış öğretiler çiftlerin doyumlu olmayan bir cinsel yaşam sürmelerine neden olmaktadır. Bizim toplumumuzda  birçok kadın cinselliği bir görev olarak yerine getirmektedir.

Cinsellik karşılıklı haz alıp vermeye dayanan duygusal, ruhsal, bedensel yönleri olan geniş bir kavramdır. Sağlıklı ve tatmin edici evlilik hayatının olmazsa olmazlarından biri cinselliktir. Cinsel danışmanlıkta güzel sevişme sanatı, kadının ve erkeğin doğası, kadının ve erkeğin sekse yaklaşım biçimi, vajinusmus, erken boşalma (kontrolsuz boşalma),cinsel isteksizlik, disparoni (ağrılı cinsel birleşme) konularında hizmet verilmektedir.

BİREYSEL DANIŞMANLIK

Bireylerin, yaşamlarının herhangi bir aşamasında karşılaştıkları problemlerin çözümünde yardımcı olmaya çalışan alandır. Aile ilişkilerini yönetme, arkadaşlık ilişkileri (ilişki kuramama, sürdürememe vbg) mutsuzluk, kaygı, özgüven eksikliği, hayattan zevk alamama, isteksizlik hali ve hayat enerjisinin düşmesi, kronik yorgunluk hali, yetersiz ya da fazla uyuma, sorunların üstesinden gelememe, karar vermekte güçlük, saçma olduğunu bildiği halde zihninden atamadığı düşünceler, işlevsel olmayan düşünceler yüzünden hayat kalitesinin düşmesi, travmatik yaşantılar, özgüven eksikliği, kayıp ve yas, organik nedeni olmayan bedensel şikayetler vbg. Konularda bireylere profesyonel destek verilir.